Zeynep ŞİMŞEK tarafından 3 sene önce soruldu

15 yaşındayım nisanliyim anne babamin izni olursa resmi nikâh olur mu ?

1 Cevaplanma
Av.Yusuf EKİNCİ Staff answered 3 sene ago

Medeni Kanun 124. maddesinde şöyle demiştir: ‘’ Erkek veya kadın onyedi yaşını doldurmadıkça evlenemez.’’ Onyedi yaşının tamamlanması onsekizinci yaştan gün almakla olur. Olağanüstü Evlenme Yaşı: Medeni Kanun 124. madde: ‘’ Ancak, hâkim olağanüstü durumlarda ve pek önemli bir sebeple onaltı yaşını doldurmuş olan erkek veya kadının evlenmesine izin verebilir. Olanak bulundukça karardan önce ana ve baba veya vasi dinlenir.’’