Soru & CevapCategory: Aile Hukukuİştirak Nafakası Artırmı
Hüseyin İNANIR asked 3 sene ago

Merhabalar Sayın Hocam,

Hocam ben 17 Kasım 2016’da boşandım bu evliliğimden 2 çocuğum oldu, duruşmada hakim bey ikimizinde durumunu göz önünde bulundurrarak her çocuk için 150’şer TL’den toplamda 300 TL nafaka bağladı. Eski eşim hemşire ben ise memurum tabi bu bağlanan 300 tl iştirak nafakasını maddi gücümün yettği kadar 500 tl gönderiyordum. Şimdi eski eşim bana iştirak nafakası artırımı davası açtı ve ilk duruşma oldu, hakim bey bize anlaşmak istiyormusunuz dedi bende evet dedim eski eşim hayır dedi hakim bey bana ne kadar gönderiyordun dedi bende normalde 300 tl olan nafakayı ben 500 tl olarak gönderiyorum dedim eski eşimde kreş masrafı çok yüksek kabul etmiyorum dedi 800 TL talep etti Hakim beyde ozaman ikinizde giderlerinizi kalem kalem belirtip bana gönderin dedi ve 14 Şubat 2018 gününe gün verildi.

Sayın hocam sormak istediğim;
Maaşım 2.489 eski eşime 500 tl gönderiyorum diğer giderlerimide kalem kalem çıkartıp gönderdim Hocam acaba 300 TL olan iştirak nafakası 800 TL’ye artış olur mu? Ben dilekçemde yargıtay kararları nazara alınarak hakkaniyete göre bir artış olmasını talep ettim. Sizin tecrübelerinize göre acaba ne kadar bir artış söz konusu olabilir. Saygılarımlar İyi çalışmalar.

1 Answers
Av.Yusuf EKİNCİ Staff answered 3 sene ago

Daha önce belirlenen nafaka miktarı, mali durumun değişmesi, tarafların doğan ihtiyaçları ve hakkaniyetin gerektirdiği durumlarda artabilir yahut da azalabilir. Örneğin Malatya’da küçük bir  ilçe de oturan aile Büyükşehre taşındığında ailenin ihtiyaçları da artacağından mahkeme nafakanın artırılmasına karar verebilir. Sizin aylık kazancınız, ihtiyaçlarınız ve karşı tarafın ihtiyaçları dikkate alınarak nafakanın uygun miktarda artırılmasına karar verilebilir.