ÜMİT SAYGILI asked 7 sene ago

öncelikle merhabalar boşanma davam ile ilgili olarak size birkaç sorum olacak cevaplarsanız çok sevinirim. eşimle 15 senelik bir birliktelik ve 9 senelik evliğimiz den 6 yaşında çocuğumuz var. eşimin mecburi görevi için yaklaşık 10 aydır farklı şehirlerde ikamet etmekteyiz ve sadece hafta sonu görüşmekteydik eşim boşanma davası açana kadar. bu ayrılık takdir edersiniz ki ikimizinde psikolojisini olumsuz etkiledi ve en son iki ay önceki sözlü tartışmadan sonra ben bi aptallık yaparak eşimin mail adresine boş imzasız bir boşanma dilekçesi gönderdim nasıl yaptım halen anlamış değilim ama oldu bikere. şimdi eşimin açmış olduğu dava dilekçesinde yazılanların çoğu ya hiç yaşanmamış yada yıllar önceki tartışmalar (en yakın tarihli olanı 2 yıl önce) ve bu tartışmalar sadece sözlü tartışmalar zaten bizim evliliğimizde 2017 yılının mart sonuna kadar sorun yoktu bana yazmış olduğu yüzlerce mesaj var aşkım canım seni seviyorum gibi keza yüzlerce fotoğraf var onlarca da şahit var şimdi bu olaylar affedilmiş sayılıyormuş yanlış değilsem ama benim eşime göndermiş olduğum boş imzasız dilekçeye dayanarak hakim bizi boşarmı acaba, eşim şahitde bulamamış sanırım zaten annesi ablası abisi kimse şahitlik yapmayacağını daha öncede söyledi kaldıki şahitlik yapılacak şeylerde değil mesela ailesinin zoruyla evlendirildiğini dahi yazmış muhtemelen avukatı yazmıştır diye düşünüyorum çünkü aile zoruyla evlendin de 9 yıl neden evli kaldın diye soracaktır hakim benim sizden tek isteğim geçmiş olayların affedilmiş olay olduğu konusu doğrumu ve bu boş dilekçe boşanma için yeterlimidir boşanmak istemiyorum ama mahkemede hakim soracaktır dilekçe göndermişsin diye ne demem lazım reddedemem çünkü gönderdim ama hangi psikolojiyle gönderdim bilmiyorum sadece bu konudan boşanma gerçekleşirmi benim şahitlerim var ama eşimin yok bu bir artımıdır teşekkürler

1 Answers
Av.Yusuf EKİNCİ Staff answered 7 sene ago

Evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedenine dayalı olarak açılan davalarda affa yönelik davranışlar davanın red ile sonuçlanmasına neden olacaktır. Af niteliğinde sayılan davranışlar şu şekildedir :

  1. Karı Kocanın Barışması
  2. Yaşanan Olayları Affetmek
  3. Yaşanan Olayları Hoşgörü İle Karşılamak
  4. Yaşanan Olaylara Rağmen Evlilik Birliğini Sürdürmek

Bu hallerin varlığı halinde bir eşin diğerini affettiği varsayılmalıdır. Aile Mahkemesi Hakimi, affa dair davranışın varlığı ve tespiti halinde davayı kesin bir şekilde reddedecek ve hükmünü buna göre kuracaktır.
            Mail adresine gönderdiğiniz boşanma dilekçesinin içeriğine göre değerlendirmede bulunmak daha doğru olacaktır.